Úvodem bych asi ale nejprve měl vysvětlit co to Memoriál Mileny Štěrbové (MMŠ) vlastně je. Chcete-li, tak si můžete na webu KCHLS najít "Statut MMŠ" a ten si důkladně prostudovat, nebo se můžete spokojit s mým vysvětlením, že se jedná o nejtěžší a nejprestižnější soutěž loveckých slídičů, která se pořádá jedenkrát za dva roky od roku 1964 až do dnešních dnů na počest chovatelky a velké propagátorky využití loveckých slídičů v myslivecké praxi, paní Mileny Štěrbové. Každému nejlepšímu zástupci plemene, který tuto soutěž dokončí v I. ceně může být uděleno čekatelství CACT (Český šampion práce) a celkovému vítězi náleží titul CACIT (Mezinárodní šampion práce). Pořadatelem této soutěže, která má také mezinárodní účast, je Klub chovatelů loveckých slídičů. Paní Milena Štěrbová byla jeho zakládající členkou.
Dříve bylo nutné se na tuto soutěž nominovat úspěšným složením Všestranných zkoušek. Dnes, vzhledem ke všeobecnému úpadku lovecké kynologie, stačí absolvovat Zkoušky vloh a přihlásit se! Kdo se nakonec MMŠ opravdu zúčastní o tom rozhodne výbor KCHLS, který by měl sestavit pořadí podle počtu bodů získaných na absolvovaných zkouškách. MMŠ se může zúčastnit maximálně 24 psů, pro WSS je mezi nimi rezervováno 5 míst. Na MMŠ v roce 2012 se přihlásilo pouhých 18 psů (z toho jeden ze zahraničí), nakonec jich ale opravdu nastoupilo pouhých 16 (patnáct vůdců se šestnácti psy, protože jedna vůdkyně vedla dvě feny AC).
Naši účast na MMŠ 2012 jsme dlouho zvažovali a to přesto, že přihlášku jsme vyplnili a odeslali klubovému výcvikáři již v březnu. Proč jsme nakonec tak váhali zda se na tuto těžkou soutěž vypravit vysvětlím trochu později v souvislosti s dalšími skutečnostmi. Konečné rozhodnutí, že na MMŠ opravdu "Arwen" povedu padlo až v době kdy se na webu KCHLS objevila nominační listina memoriálu a v ní (seřazené podle počtu bodů ze složených zkoušek) figurovala naše Heda Jifex "Arwen" na pátém místě. To bylo zhruba 14 dnů před memoriálem a protože jsme do té doby s "Arwen" prakticky vůbec netrénovali museli jsme s ní zkusit alespoň několik nejobtížnějších disciplín. Času bylo málo, takže jsme alespoň sehnali pěkně vypaseného králíka a "Arwen" jsme s ním založili několik dlouhých 400 krokových vleček. Všechny vypracovala naprosto bezchybně, králíka přinesla a vždy spolehlivě odevzdala. Zároveň jsme také protrénovali vlečku s pernatou zvěří, pohozenou s pernatou i srstnatou, přinášení kachny z hluboké vody a dohledávku a přinášení kachny pohozené v rákosí. Vše na výbornou! Z našich zásob v mrazáku a také z moravskokrumlovských jatek jsme si zaopatřili tolik vepřové krve abychom s ní mohli založit tři pobarvené stopy v Obecním lese. Na nich jsme chtěli prověřit, zda "Arwen" od loňského podzimu nezapomněla jak se chodí po "barvě". Tato disciplína nepatří právě k "Arweniným" oblíbeným, ale její výkon byl natolik spolehlivý abychom ji mohli považovat za způsobilou dokončit "barvu" také na MMŠ. Z dalších "lesních" disciplín jsme ještě trénovali odložení, šoulačku a nahánění a také tady vše dopadlo na jedničku, tedy správněji za čtyři. Při tomto opakovacím výcviku jsem "Arwen" pochopitelně vodil já, ale jako pomocnice se kolem pohybovala moje žena Petra a naše kamarádka Jitka. Obě dávaly bedlivý pozor na to jak si vedeme a kritizovaly mě kdykoliv jsem udělal krůček bokem. Připadal jsem si skoro jak na memoriálu!
Naše výprava na MMŠ 2012 začala v pátek 14. září ráno kdy jsme v Ivančicích naložili do našeho věrného Berlinga všechny možné krámy (většinu z nich jsme nakonec stejně nepotřebovali). Závěrem jsme na zadní sedadlo usadili "Arwen", rozloučili jsme se zbytkem naší smečky, kterou dostala na starost moje sestra Iva a její přítel a vyjeli směrem na západ. První zastávku jsme udělali hned za prvním kopcem, ve vesnici Neslovice, kde jsme ještě naložili naši velkou kamarádku Jitku s další spoustou jejich krámů a pak už jsme, v kompletní sestavě, pokračovali tak jak nás naše GPS navigace vedla.
Druhou zastávku jsme měli až za Prahou, u Rudné, kde jsme si protáhli všechny končetiny, koupili si další dávku kafe a vyvenčili "Arwen", která byla šťastná, že se může, konečně, trochu proběhnout. Konečným cílem naší páteční cesty byl kemp ve Stebnici, kde jsme měli rezervovanou třílůžkovou chatku. Na místo jsme dorazili krátce po poledni a když jsem zastavil Berlingo před chatkou tak na denním počítadle svítil údaj 398 km. Takhle daleko jsme ještě na žádné zkoušky nikdy nejeli. Jen co jsme si prohlédli chatku, která nám bude až do neděle sloužit za přístřeší a vyložili část našich věcí tak do kempu přijeli náš velký přítel a "Arwenin" chovatel pan Jindřich Fencl (Chovatelská stanice Jifex) s její sestrou Helgou Jifex (které říká "Slinta"), se svým synem Milošem a jeho přítelkyní Jiřinou. Na tohle setkání jsem se těšil stejně jako na vlastní memoriál a skutečnost, že povedeme s Jindrou na stejné soutěži dvě úspěšné welššpringří sestry byl pro mě jednou z motivací k tomu abych vůbec účast na MMŠ 2012 uskutečnil.
Petra s "Arwen" ve stebnickém kempu |
Jindřich Fencl s CH Helga Jifex ve stanu na Mýtině |
Ve stanu na Mýtině před losováním |
Nástup se konal na louce před stanem a my s "Arwen" jsme si při něm vylosovali číslo 2 což rozhodlo o tom, že budeme v jiné skupině než Jindra s Helgou (vylosovali si číslo 13) a také o tom, že v sobotu budeme začínat na "velkém poli", potom se přesuneme k vodě a na závěr dne nás čekají vlečky. Na neděli nám pak zbudou všechny "lesní" disciplíny. Jindra s Helgou měli naopak začínat v sobotu v lese a pole, voda a vlečky jim zůstane na neděli. Z Mýtiny jsme odjeli zpět do cca 8 km vzdáleného kempu s tím, že v 19 hodin nás ještě čeká slavnostní zahájení XXV. Memoriálu Mileny Štěrbové na Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu.
S "Arwen" na nástupu při losování na Mýtině |
Jindřich Fencl s CH Helga Jifex při losování na Mýtině |
S Jindrou před slavnostním zahájením memoriálu na náměstí v Chebu |
Zahájení MMŠ 2012 na chebském náměstí |
Zahájení MMŠ 2012 na chebském náměstí |
Chápu, že město Cheb, jehož sympatický místostarosta převzal nad MMŠ záštitu se chtělo pochlubit tak skvělým souborem, ale ke kynologické akci mi to trochu nesedí. Mnohem více se nám líbilo troubení na lesní roh a borlice v podání žáků a učitelů lesnické školy, to nám k takové akci sedělo mnohem více.
Mažoretky, které se "Arwen" vůbec nelíbily |
Západ slunce nad Jesenickou přehradou |
Sobotní nástup před rozjezdem do honitby |
Sobotní nástup před rozjezdem do honitby |
Jako první šla na slídění kolegyně Martina Králová s fenkou AC s losem číslo 1 a já jsem s "Arwen" po boku a s vedoucím skupiny za zády postupoval cca 40 kroků za rozhodčími pro případ, že se podaří najít zvěř abych mohl na stopu nasadit "Arwen". Tak si to rozhodčí přáli. Tuto situaci nemám rád i když jsem nucen ji uplatňovat i jako rozhodčí s ohledem na nedostatek zvěře v našich revírech. Po cca 150 m chůze po strništi přímo přede mnou a "Arwen" vyskočil ze svého lože zajíc, které kokra před námi přešla. "Arwen" se po zající vrhla až se mnou trhla bokem. Zajíc mezitím přeběhl těch dvacet metrů strniště, které ho dělily od remízu a zmizel v krytině. Dlouho jsem nepřemýšlel, zaregistroval jsem, že vedoucí skupiny volá na vpředu jdoucí rozhodčí, že máme zvěř, sehnul jsem se k "Arwen", odepnul karabinu z jejího obojku a řekl: "Běž". "Arwen" vyrazila dopředu, zmizela v krytině do které zaběhl zajíc a vzápětí začala souvisle hlásit. Stopu hlasitě sledovala skrz celý remíz až vyběhla na sousední zpodmítané pole a na něm ještě několikrát zahlásila. Mezitím přispěchali oba rozhodčí aby posoudili její práci. Omluvil jsem se jim, že jsem ji pustil bez jejich svolení, ale jim to vůbec nevadilo. Po chvíli jsem "Arwen" přivolal dvěma písknutími a opět ji připoutal na vodítko. Rozhodčí prohlásili, že si tuto situaci budou pamatovat a odešli pokračovat ve slídění s kokrou. My jsme dál postupovali za nimi.
Kokra slídící před námi během svého dvacetiminutového slídění na žádnou zvěř nepřišla, kromě srnčí stopy, kterou sice sledovala, ale bez hlášení. Po ní slídila "Arwen". Nejprve jsme postupovali s dobrým protivětrem podél remízu, který "Arwen" v pravidelných intervalech prohledávala a já doufal, že v něm zvedne dalšího zajíce, nebo zalehnutý kus srnčí zvěře. Bohužel se nic takového nestalo a na konci pole jsme museli otočit do protisměru a slídit podél travou zarostlé meze s větrem v zádech. Ke konci slídění jsem na "Arwen" pozoroval, že je ve styku se stopou zvěře a usoudil jsem, že by se mohlo jednat o dalšího zajíce, který před námi skrytě ustupujeme mezí porostlou trávou. Přidal jsem proto do kroku a snažil jsem se dostat "Arwen" více dopředu aby zajíce vyhnala na strniště vlevo, nebo na podmítku vpravo od meze. Bohužel se nic takového nepovedlo a naše slídění v této situaci skončilo uplynutím dvaceti minut časového limitu.
Na MMŠ musí bezprostředně po ukončení slídění (kdy je pes ještě uhnaný) následovat disciplína "pohozená" s pernatou zvěří. Zatímco šel pan Petráň odhodit bažanta na předepsanou vzdálenost 50 kroků (na běžných zkouškách 30 kroků) já jsem "Arwen" otočil aby neviděla zakládání "pohozené" a naším obvyklým "rituálem" jsem se snažil dát jí najevo co teď bude následovat. Z určeného bodu jsem pak "Arwen" vypustil z vodítka s povelem k hledání a dalším povelem ji poslal více dopředu. "Arwen" si zcela zkušeně naběhla na vítr, který jí přinášel pach ze stopy rozhodčího, pak ještě protáhla běh pár metrů vpřed a vzápětí jsem už viděl, že má bažanta "v nose", trochu doleva, doprava a stála u něj. Aniž by zvedla hlavu jej uchopila do mordy tak překotně, že jí dvakrát vypadl, pak jej ale uchopila pevně až se mu zvedla letka do výše a rozběhla se ke mně. Zůstal jsem stát naprosto v klidu a snažil jsem se ani nemrkat. Cítil jsem, že oba rozhodčí mě pečlivě pozorují aby zaregistrovali jakýkoliv zvukový nebo vizuální povel, který bych teď vydal. Nebyl však potřeba. "Arwen" přišla těsně přede mne, usedla a já jsem jí nechal chvíli výdrž, než jsem se předklonil, vzal jí z mordy bažanta, položil ho na zem vedle ní a připnul ji na vodítko. Rozhodčí se krátce poradili a pak vyhlásili známky:
nos |
4
|
|
slídění |
4
|
kokra prý slídila lépe, ale i to naše bylo pořád na čtyřku |
hlasitost |
3
|
|
stopa živé zvěře |
4
|
|
klid po výstřelu |
4
|
|
poslušnost |
4
|
|
pohozená se zvěří pernatou |
4
|
velmi pěkná práce |
Po ukončení práce na "velkém poli" |
Prohlížíme terén pro vodní práce |
"Arwen" připravená ke slídění v rákosí |
slídění v rákosí | 4 | perfektní práce při které "Arwen" slídila systematicky a samostatně ve správné vzdálenosti od střelce, mě bylo vyčteno, že jsem jí to kazil příliš častými povely |
dohledávka pohozené kachny v rákosí | 3 | "Arwen" prý ještě zcela úplně nedosedla když jsem jí odebral kachnu |
Přesun na disciplína "přinášení kachny z hluboké vody" |
Rozhodčí Miloš Kašpar a Ing. Irena Erhartová s vrchním rozhodčím Ing. Janem Horynou před disciplínou "přinášení kachny z hluboké vody" |
Sledujeme předchozího psa při "kachně z hluboké vody" |
Martinina kokra s losem číslo 3, která šla na obě disciplíny po "Arwen" měla velkou smůlu, protože si asi při slídění zamotala zadní nohu do husté trávy a natáhla si vazy, nebo sval a navíc si o ostrou trávu pořezala břicho. Kvůli těmto zraněním nedohledala kachnu a v soutěži tím pádem skončila. Byla prvním psem, který z MMŠ 2012 vypadl.
Po ukončení práce v rákosí jsme se přesunuli o kousek dál k volné vodní hladině kde nás čekala disciplína "přinášení kachny z hluboké vody". Využil jsem opět toho, že před námi tuto disciplínu dělala Martina s kokrou a nechal jsem "Arwen" aby se na to dívala. Když na nás přišla řada tak jsem si nejprve dobře prohlédl břeh a rozhodl se ze kterého místa budu "Arwen" vypouštět a kde budu stát až bude přinášet kachnu. Potom jsme oba v doprovodu Ing. Erhartové poodešli o kus dále do porostu abych vystřelil z brokovnice otočený zády k vodě (tak je to vyžadováno). Zatímco jsem vystřelil druhý rozhodčí vhodil kachnu na zrcadlo. Když jsme se vrátili k vodě tak jsem "Arwen" kachnu ležící na zrcadle nejprve ukázal a pak jsem ji teprve odpoutal z vodítka a s povelem "přines" poslal pro kachnu. "Arwen" velmi rozvážně vstoupila do vody, očichala jakýsi klacek vyčnívající nad hladinu a pak zcela rekreačním tempem připlavala k trpělivě čekající kachně, uchopila ji za krk a doplavala s ní, stále tím rekreačním tempem, zpět ke břehu. Na mělčině si kachnu nadvakrát porovnala a uchopila ji do plné mordy. Jakmile začala "Arwen" vystupovat z vody tak jsem se už vůbec nehýbal a jenom očima sledoval její počínání. "Arwen" došla k mojí levé holínce a zůstala stát, přemýšlím zda jí kachnu neodebrat, to je ale známka 2, věřím, že usedne a čekám. "Arwen" si začala pomalu sedat, čekám až si jsem zcela a naprosto jistý, že opravdu sedí. Kachnu drží v plné mordě a tváří se znuděně. Konečně jsem se shýbl a vzal jí kachnu a předal ji rozhodčím. I jim se viditelně ulevilo.
Po krátké poradě
vyhlásili rozhodčí naši známku:
přinášení kachny z hluboké vody | 3 | "Arwen" usedla mimo výseč 180 stupňů přede mnou, ocenili však moje pevné nervy a důvěru, kterou mám v její výkon |
Poslední disciplínou,
která nás ještě u vody čekala bylo "odložení". "Arwen" při ní ještě nikdy nezklamala a to dokonce ani
na jedné z předešlých zkoušek, kde silný vítr lámal větve,
které padaly zhusta kolem ní.
odložení | 4 |
Přesun na "odložení" |
Pro disciplíny "vlečka se zvěří srstnatou" a "vlečka se zvěří pernatou" byla vybrána svažující se louka za Stebnicí. Hned na kraji louky se nacházel velký stoh volně ložené slámy. Vpravo od stohu založili rozhodčí vlečku pro kokru Martiny Králové s králíkem, který svou velikostí odpovídal velikosti psa. Martinina kokřice králíka přinesla a odevzdala na první pokus a dostala trojku. Proč trojku nevíme, protože jsme stáli daleko a hodnocení neposlouchali.
Před založením "vlečky" pro "Arwen" vyměnil vedoucí skupiny králíka za podstatně většího a rozhodčí Havrlant s ním natáhl stopu vlevo od stohu slámy. Po té, co došel na konec prozvonil mobil Ing. Kostečky čímž dal najevo, že můžeme začít na vlečce pracovat. Já jsem "Arwen" vyměnil vodítko na obojku za provázek s karabinou ze kterého ji tradičně vypouštím na vlečky a na něm jsem ji přivedl k nástřelu, kousek jsem ji vedl a pak vypustil. Louka byla tak svažitá, že když "Arwen" odběhla cca 40 kroků, tak mi zmizela pod obzorem a víc jsem ji už neviděl. Jenom v dálce jsem viděl vrcholy osik což dávalo tušit, že tam někde louka končí. Někteří z korony se vyšplhali na stoh slámy aby viděli až na konec "vlečky", já jsem tu možnost neměl, tak jsem jenom stál a čekal. Už když jsme přijeli na vlečky tak jsem na "Arwen" pozoroval, že je zpomalená a nemá tu náladu jakou měla po celou sobotu. Na vlečku vyrazila pod větrem, volným tempem, ale to někdy dělala už předtím, nikdy po vlečkách neběhala jako o závod. Když jsem "Arwen" vypustil z provázku tak jsem spustil stopky na svých hodinkách abych měl představu o tom jak jsme na tom s desetiminutovým časovým limitem. Stál jsem, koukal na zelenou louku před sebou a čekal. "Arwen" se objevila, ale bez králíka. Přivolal jsem ji, znovu ji dal na provázek a nasadil od nástřelu a vypustil. "Arwen" sledovala vlečku opět pod větrem a zmizela mi ze svahu dolů. Za pár minutek se situace opakovala. "Arwen" se vrátila bez králíka. Znovu jsem ji nasadil a vypustil a zase se vrátila bez králíka. Třetí nasazení a vypuštění se už u "Arwen" nesetkalo s takovým nadšením jako předchozí dvě a já jsem pozoroval jak působí unaveně. Otočil jsem se k rozhodčím a oznámil jim, že ze soutěže odstupujeme pro zdravotní indispozici feny. Ing.Kostečka řekl, že máme ještě čas ať to zkusíme, běžela osmá minuta z desetiminutového limitu (podle mých hodinek), "Arwen" by musela letět tryskem tam a zpět s králíkem aby to stihla. Zbytečné! Zopakoval jsem, že odstupujeme a Ing. Kostečka zavolal rozhodčímu na konci vlečky aby toho králíka přiaportoval sám a my jsme čekali až s ním přijde. Při tomto čekání se mě Ing. Kostečka zeptal zda již máme za sebou nějaké zkoušky!?? Tahle otázka mi opravdu vyrazila dech! To si snad myslí, že někdo jde na memoriál jako na první zkoušku? Odpověděl jsem slušně a věcně. Mezitím přišel rozhodčí Havrlant z konce vlečky i s králíkem. "Arwen" prý došla vždy maximálně do 2/3 délky vlečky. Všem třem pánům rozhodčím jsem poděkoval a podal ruku a naše účinkování na MMŠ 2012 tímto okamžikem skončilo. U auta na nás čekala smutná dvojice, Petra a Jitka. Myslím, že jsem v koutcích jejich očích viděl slzy. Objal jsem Petru a ona mi řekla, že to nevadí a že jsme až do této chvíle byli s "Arwen" moc dobří.
Jindřich Fencl s CH Helga Jifex po poslední sobotní disciplíně - "klid na stanovišti" |
Jitka, Petra a Jindra s Helgou na Mýtině cestou od stanu k autu |
Zcela určitě to byla poslední zkouška/soutěž, které se "Arwen" zúčastnila. Má za sebou celkem jedenáct pracovních zkoušek z nichž devět úspěšně dokončila s tímto celkovým skóre: I. cena – 7x, III. cena – 2x. Teď už si bude jenom užívat šťastného welššpringřího života s námi a v naší smečce, bude se mnou chodit na tah na kachny a na hony na bažanty a zajíce, určitě také občas dohledá nějaký postřelený kus spárkaté v naší honitbě a hlavně bude mě i mojí ženě dělat skvělou společnicí se kterou se můžeme vypravit prakticky kamkoliv, nebo jenom tak lenošit na gauči.
Po ukončení našeho působení na MMŠ 2012 jsme z "vlečkové" louky odjeli zpět na Mýtinu, kde jsem vyhledal vrchního rozhodčího Ing. Horynu. Sdělil jsem mu, že jsme odstoupili a v jaké situaci a vzal jsem si od něj zpět "Arwen" průkaz původu. Zároveň jsem mu řekl, že nebudeme na memoriálu až do konce, ale protože to máme domů 400 km tak přespíme do neděle v kempu a ráno se vydáme na cestu domů. U stolu jsme potom čekali až přijde z lesa Jindra s Helgou abychom jim oznámili, že pro nás MMŠ skončil. Když se to stalo tak bylo na Jindrovi vidět jak moc je překvapený a jak moc je mu to líto. Jindru s Helgou však čekala ještě poslední sobotní disciplína, kterou měl být "klid na stanovišti". Unavená "Arwen" spala pod stolem, stočená do klubíčka, na své růžové osušce a tak jsem ji tam nechal s Petrou a Jitkou a šel se podívat na "klid na stanovišti".
Pro disciplínu "klid na stanovišti" zvolili rozhodčí asfaltovou cestu vedoucí lesním porostem, kterou původně vybudovala pohraniční stráž, protože jsme se nacházeli jenom pár set metrů od státní hranice s Německem. Les na který jsme měli od stanu výhled byl prý už za hranicemi. Nešel jsem s Jindrou na jejich stanoviště ani jsem nešel dělat honce do leče, ale zůstal jsem stát se skupinkou dalších čumilů kousek od posledního psa, kterým byl hnědák německého křepeláka. Během pohybu honců v leči každý z vůdců dvakrát vystřelil z brokovnice, také vůdce křepeláka střílel a pak vybitou zbraň hodil na rameno. Psa měl uvázaného na pracovním vodítku
Po návratu do stanu jsme se všichni vydali k autům a na cestu do kempu, kde jsem si připravili večeři pro nás i pro "Arwen". Jindra se synem a jeho přítelkyní se vydali do kulturního domu v Lipové na společenský večer, ale my jsme se rozhodli, že zůstaneme v kempu a půjdeme brzy spát abychom si odpočinuli před dlouhou cestou domů, která nás čekala v neděli. Helgu vzal Jindra s sebou aby ji nechal spát v autě na které je zvyklá.
V neděli ráno byla mlha hustá jako mléko, trávu pokrývala silná rosa, ale vypadalo to, že až se mlha zvedne a rozpustí tak bude hezký pozdně letní den. S Jindrou a Helgou jsme se rozloučili předtím než odjeli na Mýtinu. "Arwen" i Helgu jsme ještě společně vyfotografovali, bylo 16. září a ten den měly páté narozeniny.
Dvě sestry ICH, CH Heda Jifex "Arwen" a CH Helga Jifex v den svých pátých narozenin (16. září) ve stebnickém kempu |
Hrázděné domy v obci Doubrava |
Jindra byl úplně zdrcený a nešťastný, chvíli jsme ještě s ním, s Helgou, Milošem a Jiřinou postáli u auta a pak jsme se definitivně rozloučili a rozjeli se opačnými směry. Fenclovi se vydali na Mýtinu aby si vyzvedli od vrchního rozhodčího průkaz původu Helgy a my jsme zamířili domů, na Moravu, do Ivančic, k naší smečce.
Zdeněk Šilberger
Chovatelská stanice Ivančice
Žádné komentáře:
Okomentovat