Psina

Život s welššpringrem je jedna velká psina.


neděle 10. června 2018

25 let chovu WSS v Ivančicích!


V sobotu 9. června 2018 uplynulo rovných dvacet pět roků od chvíle, kdy se v naší chovatelské stanici Ivančice narodil první vrh welššpringřích štěňátek.

Takové kulaté výročí je vždy dobrou příležitostí ke vzpomínání, ohlédnutí se za uplynulými roky a možná i k malému bilancování. Ani my jsme se tomu v posledních dnech nevyhnuli.Současnost chovatelské stanice Ivančice - vančická dámská smečka

ve výroční den dvaceti pěti let chovu plemene Welsh Springer SpanielPrvní vrh welššpringřích štěňátek v Ivančicích byl červenobílou partou tvořenou čtyřmi pejsky (Aramis, Alvin, Amigo a Adler) a třemi fenkami (Amanta, Arka a Alyna), jejichž mamkou byla Zdeňkova první fenka Anita od Bílé břízy. Taťkou štěňátek byl pes Erg de la Font de Se, kterého importoval z Francie zakladatel chovu plemene Welsh Springer Spaniel v Československu a dlouholetý poradce chovu pan František Liml z Kostelce nad Orlicí.

Anitaod Bílé břízy - první chovná fena v chovatelské stanici Ivančice

Anita se svými prvními štěňátky z vrhu "A" Ivančice
 
Štěňátka vrhu "A" Ivančice - léto 1993


Arka Ivančice


Alyna Ivančice


Amanta Ivančice a Alyna Ivančice


První welššpringří vrh v Ivančicích má na svém kontě také jedno mezinárodní prvenství, protože fenka Alyna Ivančice se stala úplně první chovnou fenou plemene Welsh Springer Spaniel na středomořském ostrově Kypr, když se jí zde narodila štěňátka po otci Hektor Vyšoháj pocházejícím také z Československa.

Alyna Ivančice se svými štěňátky narozenými na Kypru

Během uplynulého čtvrtstoletí se u nás v Ivančicích nenarodila jenom welššpringří štěňátka. V roce 1996 jsme úspěšně odchovali vrh dvou pejsků a dvou fenek plemene Mops, jejichž matkou byla nezapomenutelná Aleslie Ropi Charnett "Pucka" a vrh šesti kluků plemene Anglický kokršpaněl, jejichž matkou byla milá zlatá kokřice Nobi Akcezal.

Aleslie Ropi Charnett "Pucka" se svými štěňátky z vrhu "D"Ivančice


Zlatá kokřice Nobi Akcezal dala v Ivančicích život šesti

skvělým klukům z vrhu "E" Ivančice.

V minulých dnech jsme si dali tu práci a spočítali jsme, že za pětadvacet roků jsme v patnácti vrzích odchovali celkem devadesát čtyři štěňátek tří různých plemen, z toho bylo čtyřicet šest pejsků a čtyřicet osm fenek. Nejpočetněji zastoupená jsou samozřejmě naše nejmilejší štěňátka welššpringršpanělů, těch bylo dohromady odchováno osmdesát čtyři. V chovu jsme použili osm chovných fen a dvanáct chovných psů. Celkem sedm chovných psů, které jsme v chovu použili, byli psi zahraniční, nebo importovaní. Žádná naše chovná fena neměla vrh štěňat vícekrát než třikrát, což je jedna ze zásad, které jsme si pro náš chov stanovili a které hodláme i nadále dodržovat.


Statistika je sice cenná, ale také velmi neosobní. Více jsme se věnovali vzpomínání na uplynulé čtvrtstoletí, na všechny naše psy a na spoustu úžasných lidí, které jsme díky psům potkali a měli možnost blízce poznat. Při tomto vzpomínání jsme se neubránili tomu, aby nám do očí nevyhrkly slzy, protože hodně z našich psů i našich přátel již není na tomto světě.

Petra určitě nikdy nezapomene na svéhoprvního welššpringršpaněla, kterým byl charizmatický chovný pes Erny Jikran "Endy".


CiraJifex "Kety" byla naším prvním společným welššpringšpanělem a zároveň byla obrovskou psí osobností. "Kety" byla naší první chovnou fenou se všestrannými zkouškami.


FramIvančice je druhým psem welššpringršpaněla v naší chovatelské stanici, za pár dnů se dožije svých šestnáctých narozenin, které oslaví u naší kamarádky Jitky.


Naše milovaná Heda Jifex "Arwen" s námi nežila tak dlouho jak bychom si přáli, opustila nás před necelým rokem a celou tu dobu nám schází každý den.


Je to pouhých deset dnů, kdy jsme se museli náhle rozloučit s naší nejlepší společnicí Girou Ivančice. Její místo v našem srdci nemůže být nikdy zaplněno.


Život se psem, zcela konkrétně s naším nejmilejším plemenem Welsh Springer Spaniel, je pro nás oba neodmyslitelnou součástí našeho životního stylu. Tak jak jsme již napsali v minulosti, měla naše kynologická činnost v různých obdobích různou intenzitu. Nikdy jsme ale neuvažovali o tom, že bychom se vzdali života se psy. Naši psi patří k nám a my k nim.V Ivančicích dne 10. června 2018kennel Ivančice
Žádné komentáře:

Okomentovat